Младинците посилни од Бугарија

188

Македонската кошаркарска репрезентација до 20 години го запиша вториот триумф на турнирот во Скопје. Пред избраниците на Тони Симиќ „падна“ Бугарија која беше совладана со 81-70. Ова беше последен натпревар, нашите момци подготвителниот турнир го завршија со две победи и два порази.

Одлично прво полувреме одиграа нашите млади кошаркари во дуелот со екипата на Бугарија, го крунисаа со убедливо водство (46:25) и ја најавија втората победа во периодот од подготовките за настап на ФИБА „Челенџер“ турнирот во унгарскиот Шопрон.

По доминацијата во првите 30. минути, Бугарија намали на (65:76) и на (70:79), но немаше сили за пресврт.

И на оваа средба Симиќ имаше на располагање 14. кошаркари на кои селекторот им даде одредена минутажа на оваа успешна проверка.

ПретходноПешиќ: Вардар 1961 ќе го победиме во Скопје