Заминување на великанот кој си ги пере копачките (ВИДЕО)

439

Тони Крос го шокираше фудбалскиот свет со објавата дека по завршување на Европското првенство оди во пензија. Тој игра како да има десет години помалку, има сила и квалитет, па токму затоа според него е момент да ги „закачи“ копачките, да ја заврши својата кариера како што одликува во најдобра форма.

Дури и помалите ѕвезди и легенди од Крос не го прават тоа. Сепак, феноменалниот играч за врска, икона на Баерн, Германија и Реал, кој освои три германски првенства и купови и една Лига на шампиони со Баерн, светска титула со Германија, со Реал освои четири Ла Лига и Лигата на шампионите, никогаш не се однесуваше како ѕвезда и легенда. Не се преправаше дека е важен или не се туркаше во прв план. Зборуваше на теренот, но и таму од позадина, навидум невидлив.

Свесно избраниот статус на Крос како анти-ѕвезда се рефлектира во фактот што тој го носи истиот модел на копачки, Adidas Adipure 11pro, веќе 11 години. Кога станаа толку оштетени што повеќе не можеа да се поправаат, веќе не се произведуваа, па германскиот производител направи ексклузивен пар за германскиот гигант. Белите копачки се заштитен знак на Крос повеќе од една деценија.

Додека другите ѕвезди секоја сезона ги менуваат копачките, Крос им остана верен дури и кога се распаѓаа, а кога го доби нивниот „последниот модел во историјата“, толку се грижеше за нив што сам ги изми. Но, сè уште не сме виделе се од Крос. Пред да се пензионира, го чека уште финалето од Лигата на шампионите и Европското првенство. Таму ќе го препознаеме по одличната игра и белите копачки.