Ѓоковиќ фуриозно го мина и Руне за четвртфинале на Вимблдон

190

Седумкратниот шампион на Вимблдон, Новак Ѓоковиќ, за 123 минути игра го победи 15-от светски играч Данецот Холгер Руне со 6:3, 6:4, 6:2 и со тоа обезбеди четвртфинале.

Почетокот на мечот навести како ќе се одвиваат настаните. Новак ги доби првите 12 поени на натпреварот, без капка пот стигна до големи 3:0 и не можеше да ја испушти таа предност. На крајот рутински го доби воведниот сет со 6:3 по 29 минути игра.

На почетокот на вториот сет се чинеше дека Руне се буди, бидејќи почна да сервира подобро. Во седмиот гем Новак ја искористи втората брејк топка за 4:3, го доби и следниот гем за 5:3, а потоа не успеа да искористи ниту шест сет топки на сервис на противникот.

Сепак, Ѓоковиќ ја искористи вкупно седмата сет-поен топка за 6:4 и на тој начин дојде до водство од 2-0 во сетови. Ништо полошо не беше и во третиот сет, кој Србинот го доби најубедливо за конечни 3:0.

Новак во среда во четвртфиналето ќе игра против Австралиецот Алекс де Минор.

ПретходноДешамп кон новинар: Ако ти е досадно да ја гледаш играта на Франција, гледај нешто друго!