Жестоко дерби во Струмица: Работнички во пет сета подобар од Наковски В.

278

Фантастично дерби на врвот во женската Прва лига вечерва во Струмица одиграа екипите на Наковски Волеј и Работнички. По голема борба, дури петтиот, тај-брејк, сет одлучуваше за конечниот победник.

Наковски Волеј почна одлично и тесно дојде до освојување на првиот сет, но во наредните два Работнички покажа сила и со убедливи резултати дојде до пресврт за водство од 2:1 во сетови.

Во четвртиот сет Наковски Волеј потсети на првиот и со идентични 25:23 успеа да израмни на 2:2 и да се избори за одлучувачки петти сет. Во него гостинките од Скопје беа подобри и со 15:11 ја заверија победата која ги остава убедливо на првото место на табелата.

Очекувани победи остварија Јанта Волеј КВ и Струмица, а изненади Фит Фан Волеј кој со победата остварена во ова коло се искачи на 5. место на табелата.