Мото гп

Вињалес победи во Остин и испиша историја во Мото ГП

Вињалес вечерва стана првиот возач во историјата на Мото ГП кој триумфирал со три различни мотори на трка од најсилниот мото-шампионат. Возачот на Априлија, претходно победи и со Сузуки и Јамаха. Возачот на Априлија, Маверик Вињалес, победи на трката во...

Вињалес до пол позиција и рекорд на патеката во Остин!

Шпанскиот возач Маверик Вињалес со својот Дукати ја освои пол позицијата во Остин, САД и освен тоа постави нов рекорд на патеката со време од 2:00.864 минути во Мото ГП шампионатот. Од втората позиција на главната трка ќе стартува...

Мото ГП: Мартин доминантен во Португалија! (ВИДЕО)

Хорхе Мартин е победник во Мото ГП трката на патеката Алгарве за ГН на Португалија. Шпанецот едноставно доминираше од почеток до крај, но зад него се случуваше вистински хаос. https://twitter.com/i/status/1771912097632289033 На второто место заврши Енеа Бастијанини, додека Педро Акоста како трет...

Мото ГП: Вињалес победи во спринтот за ГН на Португалија!

Во спринтот во Мото ГП за ГН на Португалија, победи Маверик Вињалес на Априља. Интересно, подиумот во целост беше шпански зошто втор заврши Марк Маркес од тимот на Гресини, додека третото место го освои Хорхе Мартин на Прамак. Ова да...

Бањаја со триумф во Катар, Биндер го победи Мартин за втората позиција

Франческо Банаја ја започна одбраната на втората титула во кариерата со победа на првата трка за оваа сезона во Мото ГП шампионатот. Италијанецот триумфираше на Гран при на Катар со сигурно возење и покрај тоа што стартуваше од петтата...

Мото ГП: Мартин до пол-позицијата во Катар!

Хорхе Мартин на Прамак Дукати на отварањето на сезоната во Мото ГП беше најбрз на квалификациите за ГН на Катар. Тој го урна и рекордот на патеката “Лусаил“ со извозен круг од 1:50, 789. Ова значи дека “Мартинаторот“ утре ќе...

Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Двократниот светски шампион во Мото ГП шампионатот, Италијанецот Франческо Бањаја, потпиша нов договор со фабричкиот тим на Дукати. Според новиот договор, Бањаја ќе остане во Дукати до крајот на 2026 година, објави италијанскиот тим на својата официјална веб-страница. Во 2022 година...

Репсол Хонда потврди: Лука Марини е замената за Марк Маркез

Она што се најавуваше неофицијално, веќе е потврдено. Лука Марини е новиот возач на Репсол Хонда. Марини доаѓа во еден од најдолговечните тимови во мото ГП шампионаото за да го покрие испразнетото место што го остави Марк Маркез, кој...

Бањаја ја одбрани титулата во Мото ГП! (ВИДЕО)

Франеческо Пеко Бањаја е старо – нов светски првак во “кралската класа“. Италијанецот денеска победи на последната трка во сезоната, а претходно Хорхе Мартин излета од стазата на патеката во Валенсија, и со тоа веќе немаше дилеми кој ќе...

Мартин победи на спринтот и сега е на -14 поени од Бањаја!

Хорхе Мартин победи попладнево на спринот во Валенсија и со тоа ја намали предноста на Пеко Бањаја на само -14 поени во пресрет на утрешната трка, последна сезона, на која ќе се решава кој ќе биде светски првак во...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести