Одбојка

Работнички ја „збриша“ Струмица и по третпат во низа го крена шампионскиот пехар

И трета сезона во низа, екипата на Работнички ја освои шампионската титула во женскиот одбојкарски шампионат на Македонија. Избраничките н атренерот Душко деспотовски вечерва и третпат во низа го победија тимот на Струмица (вторпат на гостински терен) и ја...

Финале на плеј-оф: Штип УДГ врати со иста мерка, Струмица го претрпе првиот првенствен...

Освојувачот на Купот на Македонија, екипата на Штип УГД го искористи првиот финален меч од плеј-офот на домашен терен и успеа да и го нанесе на Струмица првиот сезонски пораз во првенството, а со тоа и да израмни на...

Еден чекор до нова титула: Работнички и вторпат ја победи Струмица

Бранителот на титулата во домашниот одбојкарски шампионат во женска конкуренција, екипата на Работнички, ја оствари и втората победа во финалето на плеј-офот против големиот ривал Струмица. Вечерва на домашен терен во малата сама на СЦ „Борис Трајковски“, одбојкарките на...

Струмица тргна со победа во финалето на плеј-офот

Шампионот Струмица со победа од 3:1 над освојувачот на Купот на ОФМ, Штип УГД го почна големото финале на домашното првенство. Во првиот меч вечерва на домашен терен, струмичани успеаја да дојдат до посакуваниот успех и да ја поведат...

Јуниорите освоија сет против Грција во последниот меч од квалификациите

По двата убедливи порази од Италија и Израел во првите две кола од квалификацискиот турнир во Италија за пласман на ЕП 2024, јуниорската репрезентација на Македонија за одбојкари до 18 години, загуби и во третиот меч, но овој пат...

Работнички направи „брејк“ уште на стартот на женското финале

Актуелниот шампион во женска конкуренција, екипата на Работнички, тргна со голема победа на гости кај Струмица во првиот финален меч од плеј-офот. СТРУМИЦА - РАБОТНИЧКИ     0:3 (24:26, 23:25, 17:25) Попладнево, лидерот во регуларниот дел од сезоната, екипата на Струмица, не...

(У18) Два убедливи порази на младите одбојкарски репрезентации

Двете македонски одбојкарски репрезентации за играчи до 18 години претрпеа убедливи порази во денешните квалификациски дуели за пласман на ЕП 2024. Женската јуниорска репрезентација по вчерашниот пораз од Србија, денеска загуби во три сета и од селекцијата на Холандија. За...

(У18) Одбојкарките загубија од Србија во првиот меч од квалификациите за ЕП

Женската одбојкарска репрезентација на Македонија за играчи до 18 години загуби на првиот меч од втората рунда во квалификациите за пласман на ЕП 2024. На квалификацискиот турнир од групата „Б“ во Врњачка Бања, Србија, избраничките на селекторот Александар Митев...

Женското одбојкарско финале тргнува в недела, машкото во вторник

Финалната завршница на одбојкарските шампионати на Македонија почнува овој викенд. Први на сцена стапуваат дамите. Екипите на Струмица и Работнички ќе бидат во директна пресметка за шампионскиот трон, откако Струмица веќе успеа да се закити со трофејот во Купот на...

Штип УГД ја доби драматичната „мајсторка“ и закажа финале со Струмица

Освојувачот на Купот на Македонија, Штип УГД е втор финалист во домашното првенство. Во третиот меч од полуфиналната серија, популарната „мајсторка“, штипјани успеаја да направат „брејк“ во Скопје против Работнички 71&22 и да дојдат до место во финалето, каде...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести