Формула 1

Без конкуренција – Верстапен со четвртата победа сезонава!

Макс Верстапен ја оствари својата четврта победа во првите пет старта на сезоната во Формула 1, откако триумфираше на Големата награда на Кина во неговото долгоочекувано враќање во шампионатот по петгодишно отсуство. MAX VERSTAPPEN WINS IN SHANGHAI 🏆 That's Max's first...

Супер Макс со пол-позиција во Кина!

Очекувано. Макс Верстапен по победата во спринтот во Формула 1, најдобар беше во квалификациите, дојде и до пол-позицијата за ГН на Кина на патеката во Шангај. Интересно ова беше 100 – пол позција за Ред Бул а вкупно 37-ма...

Верстапен победник на спринтот во Кина!

Макс Верстапен уште еднаш покажа дека е класа за себе. Светскиот првак е победник на спринтот за ГН на Кина на патеката во Шангај. Ова беше прв спринт во новата сезона. Иако мораше да се пробива, ако се знае дека...

Норис на пол позицијата во Шангај, конечно вистинскиот Хамилтон

Тркачкиот викенд во Шангај започна, а на дождливо време се возеа квалицикациите за утрешната спринт трка. Изненадување направи Ландо Норис кој стигна до пол позицијата, а на трката видовме одличен настап на Луис Хамилтон. Норис во болидот на Мекларен имаше...

Хамилтон нема намера да се правда за преселбата во Ферари

Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, изјави дека не мора да ја оправдува својата одлука да се пресели во Ферари и жали поради постојаната дискусија дали го направил вистинскиот избор. Пред почетокот на оваа сезона,...

Се спрема спектакуларен трансфер во Формула 1! Познато е кој ќе наследи Хамилтон во...

Откако Луис Хамилтон објави дека по крајот на тековната сезона во Формула 1 ќе го напушти Мерцедес и во сезоната 2025 ќе вози за Ферари, секојдневно се шпекулира со тоа кој ќе биде неговит наследник ако се знае дека...

Алпин не ги оствари очекувањата, Рено размислува за негова продажба

Рено може да го продаде Ф1 тимот Алпин поради лошите резултати. Според магазинот „Аутоспорт“, неуспешниот почеток на сезоната 2024 и нејасните изгледи во однос на корекција на ситуацијата може да го принудат раководството на концернот да го продаде тимот. Забележано...

Доминација на Ред Бул на „Сузука“, Верстапен им се врати на победите!

По лошото издание во Мелбурн, Макс Весртапен на најдобар начин се врати на сцената и победи денеска на Сузука за Големата награда на Јапонија. На крајот добар викенд имаше и Ферари, бидејќи Шарл Леклер и Карлос Саjнц успеаја да...

Ништо ново: Верстапен од пол-позицијата и на „Сузука“

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, ќе стартува од пол-позицијата на Јапонското ГП, четвртата трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Холанѓанецот трета година по ред стигна до пол-позицијата на Сузука, а воедно ја забележа и петтата победа во квалификациите...

Волф не ја исклучува можноста Фетел да дојде во Мерцедес во 2025 година

Директорот на Мерцедес, Тото Волф изјави дека постои можност Себастијан Фетел да му се приклучи на тимот. Фетел, кој на крајот на 2022 година ја заврши кариерата во Формула 1, откри дека имал неформални разговори со Волф, кој се...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести