Италија

Газдата на Интер дециден: Додека сум јас тука, Инзаги ќе биде наш тренер

Претседателот на Интер, Стивен Жанг изјави дека тој и Симоне Инзаги ќе останат во клубот. „Во последните седум години откако сум сопственик на Интер, имаше различни гласини. Освоивме шест трофеи и ќе продолжиме да се бориме и да победуваме. Јас...

Изненадување: Шпанец ќе го предводи Милан?

Фудбалскиот клуб Милан планира нови промени, бидејќи Стефано Пиоли ќе ги напушти „росонерите“. Хулен Лопетеги е името кое одеднаш скокна во прв план како главен кандидат за нов тренер на Милан. Шпанецот се уште е без клуб, одби бројни понуди...

Аталанта му нуди нов договор на Гасперини

Со елиминацијата на Ливерпул и пласманот во полуфиналето на ЛЕ, Аталанта стана хит во Европа. Тимот од Бергамо важи за незгоден ривал и покрај скромниот играчки кадар прави големи нешта. Нивниот тренер Џанпјеро Гасперини е интересен за неколку клубови,...

Готово е: Милан ќе му врачи отказ на Пиоли, познат е и неговиот наследник!

Се чини дека веќе нема дилеми, а ова го потврди и фамозниот Фабрицио Романо. Имено по завршувањето на сезоната Милан ќе ја раскине соработката со Стефано Пиоли, односно ќе му врачи отказ и тоа по цели пет години соработка. Јасно...

Досена со автогол му овозможи на Јувентус да освои бод кај Каљари (ВИДЕО)

Благодарение на автоголот на Досена во 87. минута (ВИДЕО), екипата на Јувентус се спаси од пораз на гостувањето кај Каљари во вториот меч од 33. коло на италијанската Серија А. „Старата Дама“ беше во негативаи од 2:0 по првите 45...

Рома се откажува од Лукаку, не може да ја плати бараната сума

Раководството на Рома донело одлука за напаѓачот Ромелу Лукаку, пишува „Газета дело Спорт“. Тој нема да остане на „Олимпико“ туку ќе се врати во Челзи. Договорот за позајмица е до крајот на сезоната и по завршувањето ќе се врати...

Италија веќе има пет сигурни места во Лигата на шампиони!

Италија ќе има пет екипи кои ќе се натпреваруваат во сезоната 2024/25 во Лигата на шампионите, откако Рома го елиминира Милан, Аталанта го елиминира Ливерпул во Лига Европа и Фиорентина втора година по ред се пласираше во полуфиналето на...

Де Роси: Горд сум што тренирам ваков тим

Тренерот на Рома, Даниеле де Роси ја прокоментира големата победа против Милан од 2:1, со која и официјално се пласираа во полуфиналето на Лига Европа. Менаџерот, кој неодамна го презеде првиот тим, продолжува да прави чуда бидејќи ги пофали...

Рома го официјализира новиот тренер, Мурињо доби потврда дека бил изигран

Рома денеска и официјално потврди кој ќе седи на клупата во иднина. Станува Де Роси, кој го замени Жозе Мурињо кој во јануари доби отказ по поразот од Милан. Тој натпревар заврши со 3:1 и воедно беше последен пат...

Наполи замената за Осимен ја најде во француската Лига 1

Наполи почна да работи на трансфер на напаѓачот на Лил, Џонатан Дејвид. Како што пренесува „Газета дело Спорт“, Дејвид е приоритет на наполитанците како замена за Виктор Осимен, кој скоро сигурно заминува од клубот на лето. Канаѓанецот веќе се согласил на...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести