Меѓународен фудбал

Барселона добива уште еден „нож во грб“, овој пат од Депај!?

Откако Џорџино Вајналдум му „заби нож во грб“ на тимот на Барселона и замина во ПСЖ, се чини дека каталонскиот тим е на пат да загуби уште едно „договорено“ засилување. Мемфис Депај имаше „усмен“ договор со Каталонците, како слободен играч...

„Шок“ за Италија на ден пред почетокот на ЕУРО

Италија е еден од фаворитите за освојување на титулата на престојното ЕУРО. Откако Манчини ја предводи селекцијата, „Азурите“ имаат добри резултати. Без пораз се последните 26 натпревари. Меѓутоа ден пред почетокот на ЕУРО, Италија останува без услугите на Лоренцо Пелегрини....

ПСЖ го промовираше Вајналдум

Холандскиот фудбалер од средниот ред Џеорџинио Вајналдум е нов играч на ПСЖ. И покрај тоа што се поврзуваше со трансфер во Барселона, сепак, тој во последен миг се договори со ПСЖ. Вајналдум ќе остане во редовите на Париз до 2024 година,...

Холандија без Де Лигт на премиерата против Украина?

Дефанзивецот на репрезентацијата на Холандија, Матијас де Лигт нема време да се опорави од повредата на препоните пред почетокот на претстојното Европско првенство 2020 година. Според холандските весници, фудбалерот го започнал вчерашниот тренинг, но не учествувал на комплетниот тренинг, затоа...

Гатузо понуди 20 милиони евра за Серхио Оливеира од Порто

Фиорентина ја зголеми својата понуда за играчот за врска на Порто, Серхио Оливиера. Последната понуда која од Фиорентина стигна на маса во канцеларијата на Порто изнесува 18 милиони евра, плус бонуси и е близу до цената која Португалците ја...

Неверојатно: Меси се уште не добил понуда од Барса за продолжување на договорот!

Ѕвездата на Барселона, Лионел Меси се уште ја нема добиено официјална понуда за обновување на договорот со клубот, соопшти „Марка“. Според изворот, за новиот договор само се зборувало усно, но тој на хартија нема добиено ништо од клупското раководство. Оттука,...

Холанѓанецот Макели ќе суди на отворањето на Еуро 2020

Холандскиот судија, 38-годишниот Дани Макели е назначен за главен судија на првиот натпревар на овогодинешното Еуро 2020, мечот меѓу Италија и Турција, кој ќе се игра во Рим утре во 21 часот. Досега, најважниот натпревар што Макели го водеше во...

УЕФА исфрли еден клуб од Лигата на шампионите

Шампионот на Малта, Хамрун Спартанс е исфрлен од новото издание на УЕФА Лигата на шампионите поради учество во наместен натпревар пред неколку години. Хамрун е казнет за прекршување на правилата со „директно или индиректно учество во местење на натпревари...

Еуро 2020 ќе биде „најбразилското“ европско досега!

Претстојното Европско првенство ќе биде „најбразилското“ во историјата на шампионатите. Според проценките, дури седум играчи родени во Бразил ќе учествуваат на Еуро 2020. Тоа се Тијаго (Шпанија), Марлос (Украина), Пепе (Португалија), Емерсон, Жоржињо и Толој (Италија), како и Марио Фернандез...

На Рамос сепак Реал му е на прво место

Откако со месеци Серхио Рамос и Реал Мадрид водеа неуспешни преговори околу неговиот нов договор, по се изгледа дека ветеранот прв ќе попушти во оваа „битка“. Тој инсистираше на двегодишен договор, клубот пак вели може соработка на само една во...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести