„Да не му го украдоа МВП признанието на Јокиќ, сега ќе зборувавме за историја“

171

Денвер Нагетс и оваа сезона ќе се борат за титулата во НБА лигата, а речиси сигурно е дека најдобриот играч на тимот Никола Јокиќ ја доби наградата МВП за игрите во лигашкиот дел од сезоната. Тоа ќе биде трета престижна награда за центарот од Сомбор.

Легендарниот тренер на НБА, Џорџ Карл, кој своевремено ги водеше Денвер Нагетс, тврди дека Никола Јокиќ ќе беше првиот играч во историјата на НБА со четири последователни МВП награди, доколку не беше ограбен претходната година за да ја додели наградата на Џоел Ембиид.

„Многу е лошо што Јокиќ беше ограбен минатата година, инаку овој месец ќе зборувавме за првиот играч кој некогаш освоил четири МВП награди по ред“, напиша Карл на својот Твитер профил и предизвика лавина од коментари.

Јокиќ и оваа сезона имаше голема конкуренција во ликот и делото на Џоел Ембиид, но Камерунецот со американски пасош на крајот на сезоната се повреди и се елиминираше од трката бидејќи не одигра доволно натпревари. Шај Гилџес-Александер, Лука Дончиќ и останатите кошаркари останаа како најголеми противници на Никола Јокиќ во трката, но никој од нив немаше реална шанса да му го украде најважното индивидуално признание.

ПретходноЕмил Рајковиќ влезе во историјата на ВТБ-лига!
СледноМејсон Гринвуд го разочара Јувентус