Храмот на фудбалот денеска го слави својот 50-ти роденден!

115

Некогаш се викаше “Вествален“, а во последно време е познат по името „Сигнал Идуна Парк“, стадионот на Борусија во Дортмунд. Денеска тој стадион го слави својот 50-ти роденден.

На 2 април 1974 година, на тогаш новиот “Вествален“ се одигра првиот меч, и тоа меѓу Борусија и Шалке, тоа беше пријателска и резуолтатот беше 0:3 за тимот од Гелзенкирхен.

На овој стадион се одграле неколку историски натпревари, но ќе се памети најмногу по „Жолтот ѕид“, по верјатно најдобрите навивачи на еден клуб во Европа.

Гледаноста кога игра дома Дортмунд е над 80.000 гледачи што е фантастична бројка. Велат ако сакате да почувствувате што е вистински фудбал, тогаш дојдете на „Сигнал Идуна Парк“ или “Вествален“ сеедно, тој е истиот стадион.

За овие 50 години стана храм на фудбалот.

ПретходноПолувреме на Чаир: Шкупи и Тиквеш тактички се надмудруваат, мрежите мируваат
СледноКако да се задржи Чави: Му се нуди да биде водач на новиот проект во Барса и му се ветува Халанд следното лето!