Скандал и на „Суперкласико“ – на Ривер прво му го признаа, па му го поништија голот

705

На стадионот Марио Кемпес во Кордоба во четвртфиналето на аргентинскиот Лига куп се соочија најголемите ривали Ривер Плата и Бока Јуниорс во „Суперкласико“, најжестокото градско дерби во светот.
Додека во Шпанија се играше „Ел Класико“, во Аргентина играа Ривер и Бока и победи Бока со 2:3.
Мечот го одбележа скандалозен момент на почетокот на второто полувреме. На Ривер не му беше признат погодок. Прво судијата одлучи да го признае голот, а потоа стигна реакција од ВАР собата и голот е поништен. Во Аргентина не се користи гол-технологија, па на успорени снимки се гледа дали било гол или не.
Голот не беше призна при резултат 1:1, а потоа следуваа три гола на Бока, па на крајот утешен за Бока.

ПретходноДвојната гренд слем шампионка објави пензија на 30 години
СледноОдлично „Ел Класико“ – Белингем го врати Реал на шампионскиот престол!