Драма: Навивач на АЕК со нож упаднал кај ривалите, полицијата ги претепала Италијанците

555

Олимпијакос драматично ја освои Конференциската лига. Во финалето на стадионот на АЕК во Атина ја победи Фиорентина со 1:0 со голот на Ајуб Ел Кааби во 116. минута. Прогнозата дека ова ќе биде натпревар од висок ризик се покажа како точна. Олимпијакос, клуб од атинското предградие Пиреја, играше за европскиот трофеј на стадионот на АЕК. Тоа е еден од двата најголеми ривали на клубот од Пиреја и навивачите на овие грчки гиганти не можат да го поднесат. Затоа се очекуваа нивните конфликти на денот на натпреварот и особено околу стадионот. Ова е причината поради која дури 5.000 полицајци беа вработени за обезбедување на финалето.

Неколку од нив брзо реагирале и пред натпреварот уапсиле вооружен навивач на АЕК кој со нож дошол меѓу навивачите на Олимпијакос. Забележале дека со тој мотив има тетоважа на грбот на АЕК и синџир со клучеви, а кога го опколиле и претресле, нашле нож. На натпреварот кон крајот на првото полувреме на трибините дојде до тепачка меѓу грчки и италијански навивачи. Полицијата реагираше и беше особено груба кон навивачите на Фиорентина. Затоа играчите на тој клуб истрчаа до оградата за да ги спречат нивните ултраси да ги удрат.