Нагелсман годишно добива 6 милиони евра, а еве колкави плати имаат германските репрезентативци!

906

Германија е еден од најголемите фаворити за највисок пласман на ЕУРО 2024. Не само дека е домаќин на ова ЕП, туку пред се и поради квалитетот, поради амбициите, но и поради фактот дека тамошната јавност очелива многу од своите фудбалери.

Инаку селекторот Јулиан Нагелсман со новиот договор добива годишна плата од 6 милиони евра, што го прави еден од најскапо платените селектори во светот, но тука не се смеаат сите оние бонуси и се разбира маркетиншки договори.

Германските медиуми покрај платата на селекторот ги открија и годишните плати на играчите кои ги заработваат тие во своите клубови.

Најголеми плати земаат Гундоган (Барселона), Хаверц (Арсенал), Кимих (Баерн), Крос (Реал), Милер (Баерн), Ноер (Баерн) и Сане (Баерн) и тоа по 20 милиони евра.

Ова е целосниот список:

ПретходноБум: Обрадовиќ тргнува по Хезоња!
СледноОва се десетте ѕвезди кои за првпат ќе играат на ЕП!