ПМФЛ: Голчиште на Додев, Брегалница ја “освои“ Струмица, Силекс убедлив со Работнички! (ВИДЕО)

1307

Попладнево се одиграа два меча од 1.коло во новата сезона во ПМФЛ. Во Струмица, Брегалница успеа да слави со 1:2 и тоа на гости кај А. Пандев. Нема што, „сините“ беа подобар тим, доминираа, и со пресврт дојдоа до трите бода. Струмичани поведоа со голот на Јоковиќ, но во вториот дел за само неколку минути, прво со онаа мајсторија на Додев за 1:1, за да потоа и Ристевски стрелаше за победа во својот деби настап за Брегалница.

Ова е одличен старт на Брегалница која веднаш уште на стартот на новата сезона покажува дека во 31-шампионат ќе игра видна улога.

Во Кратово домашниот Силекс со 2:0 убедливо го победи Работнички. Подобри беа кратовци, тука нема сомневање, момците на Горазд Михаилов беа подобри, имаа повеќе шанси а првиот гол беше дело на Љамалари во 68.минута, за да во 90.минута од пенал Стојчевски ги постави конечни 2:0.