Дома Кошарка Куп на Македонија

Куп на Македонија

По освојување на Купот, Стојановска најави: Лесно ќе ја освоиме и шампионската титула

Трофејот од државниот Куп „Благоја Георгиевски - Буштур“ му припадна на Баскет Кам 2011. Клубот од Македонска Каменица го совлада својот противник, екипата на МЗТ Скопје Аеродром во финалето со 67-39, а со кормилото управуваше искусниот тренер Жаклина Стојановска. Поранешната...

МВП признанието за Ивана Кметовска

Баскет Кам дојде до третиот пехар во Купот на Македонија. Тимот од Македонска Каменица во финалето беше подобар од МЗТ Скопје и сосема заслужено се радуваше на крајот. МВП признанието отиде во рацете на Ивана Кметовска. Македонската репрезентативка беше лидер...

Нема двојна радост во Аеродром: Куп пехарот во рацете на Баскет Кам!

Баскет Кам ја оправда фаворитската улога против МЗТ Скопје во финалето на Купот на Македонија „Благоја Георгиевски Буштур“. Избраничките на Жаклина Стојановска славеа против МЗТ Скопје со 67-39 и се закитија со третиот пехар во ова натпреварување. Ивана Кметовска со...

МЗТ Скопје по втор, или Баскет Кам 2011 по трет пат?

Кој ќе биде  освојувачот на Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“, ќе одлучат 40. минути во големото финале, кое се игра денеска, со почеток од 16.15 часот во СРЦ „Кале“ во Скопје (директен пренос на МРТ 3). Ако се суди според прикажаното во...

МЗТ Скопје преку Вардарки до Куп финалето!

Кошаркарките на МЗТ Скопје Аеродорм ќе го бранат трофејот во националниот Куп освоен лани, на истото место во СРЦ „Кале“ во Скопје. Во полуфиналето по голема борба беа подобри од Вардар со 69:64. Во финалето тимот од Аеродром ќе...

Баскет Кам убедливо до Куп-финале

Баскет Кам е првиот финалист на Купот на Македонија "Благоја Георгиевски Буштур". Тимот од Македонска Каменица во првото полуфинале беше подобар од Крива Паланка со 90-70. Домова имаше 19 поени, по 17 запишаа Кметовска и Поп Димитровски. Избраничките на Жаклина...

Куп на Македонија (жени): МЗТ Скопје го брани пехарот!

Четири екипи со исти желби да се освои победничкиот пехар наменет за најдобриот во Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“, тргнуваат на завршниот турнир кој овој викенд (2-3. март) ќе се одржи во СРЦ „Кале“ во Скопје. Претставниците на четирите финалисти, Баскет кам...

Кошаркарките подготвени за завршниот турнир на Купот, Баскет Кам прв фаворит

Претстојниот викенд во Скопје ќе биде завршницата на Купот на Македонија во женска конкуренција. Денеска беше одржана прес-конференција со учесниците на завршниот турнир, на која тие ги презентираа своите очекувања од полуфиналните пресметки. Во првото полуфинале в сабота од 16...

КК Пелистер: Колку боли поразот, толку е гордоста за се што направивме во изминатите...

Пелистер имаше шанса да дојде до првиот пехар во Купот на Македонија. Пред преполни трибини и во одлична атмосфера, беа поразени од МЗТ Скопје со 62:60 во финалето, момент кој предизвика разочарување кај сите, не само кај фановите. Но,...

МЗТ Скопје е тим со шампионски менталитет!

МЗТ Скопје од Битола кон Скопје го носи 12-от пехар во Купот на Македонија. Тимот од Аеродром покажа на дело зошто во последните години доминира на домашната сцена, шампионскиот менталитет е веќе длабоко всаден кај кошаркарите. Иако во салата „Боро...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести