Меѓународен фудбал

Пикси на кормилото на Србија најмалку уште две години

фудбалскиот сојуз во оваа земја потврди дека Драган Стојковиќ добил доверба да ја води репрезентацијата и во наредните две години. Популарниот Пикси ќе го води српскиот тим најмалку до 2026-та година, без разлика каков резултат ќе оставри селекцијата на претстојното...

УЕФА го суспендира Чави и ја казни Барселона

Европската фудбалска куќа ги изрече казните за Барселона и нејзиниот тренер Чави поради испадот на реваншот од четвртфиналето на ЛШ против Пари Сен Жермен. Барселона беше елиминиран од ПСЖ, Чави беше исклучен на тој меч поради остри реакции кон...

„Денешните фудбалери се многу глупави, да играв сега ќе дадев 2000 гола“

Легендарниот бразилски напаѓач Ромарио даде интересен, но и навредлив коментар за денешните фудбалери. Тој алудираше на тоа дека во минатото фудбалерите биле поинтелегентни од денешните кои само трчаат без премногу да размислуваат. „Денешните фудбалери се многу глупави. Трчаат премногу и...

Барса, Јуве и Баерн си најдоа нови тренери, а Де Брујне нов клуб!

Интересни беа изминатите и помалку од 24 часа во фудбалска Европа, посебно кога станува збор за тренерите. Имено Барселона, Јувентус и Баерн си најдоа нови тренери, а Кевин Де Брујне си најде нов клуб и тоа не во Саудиска...

Лопетеги е нов тренер на Вест Хем

  Шпанецот Хулен Лопетеги е назначен за нов тренер на Вест Хем на местото на шкотскиот менаџер Дејвид Мојс кој го напушти клубот. Лопетеги ќе стартува на кормилото на новиот клуб од 1 јули, а од идната сезона „чеканите“ нема...

Гасперини: “Тоа е како кога си оженет, а ќе запознаеш преубава жена“

Џан Пјеро Гасперини и тоа како беше задоволен и среќен по победата на неговата Аталанта против Баер Леверкузен во финалето во Лигата на Европа. Ова за клубот од Бергамо беше првиот европски трофеј во клупската историја. Инаку јавна тајна е...

На што ли спадна Баерн: Сите им се смеат, Компани е новиот тренер на...

Винсент Компани (38), сеуште актуелниот тренер на Барнли, тим кој испадна од Премиерлигата е новиот тренер на Баерн Минхен. Неверојатно. Секоја чест за играчката кариера на Белгиецот, но тренер на Барнли да се пресели на клупата на еден од...

Лукман го „растури“ Баер и на Аталанта ѝ го донесе трофејот од ЛЕ (видео)

Екипата на Аталанта е освојувач на Лигата на Европа откако во фантастична игра го совлада Баер Леверкузен со 3:0 во финалето одиграно во Даблин, а сите три гола ги постигна Адемола Лукман. Тимот од Бергамо пред себе го имаше...

Левандовски: Реал доби многу натпревари, а не играше добро, токму во тоа ние мораме...

Напаѓачот на Барселона, Роберт Левандовски призна дека сака да стане најдобар стрелец во шпанската Ла Лига следната сезона, а ја прокоментира ситуацијата во оваа сезона и титулата за Реал Мадрид. „По последните натпревари, стана јасно дека ќе ми биде тешко...

Полувреме од финалето на Лига Европа: Аталанта го надигра Леверкузен и води со 2:0

Фудбалерите на Аталанта заслужено води по првите 45 минути од финалето во Лига Европа на „Авива“ стадионот во Даблин. Тимот од Бергамо одигра фуриозно, длабок пресинг и со брза игра го изненади германскиот шампион кој делуваше збунувачки. Со два гола...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести