Меѓународен фудбал

Соборен светски рекорд во шутирање на пенали – дури 56 пенали за да се...

МС Димона и Шимшон Тел Авив играа меѓу себе во плеј-офот во израелската Трета лига, а победникот беше одлучен по рекорден број на изведени пенали. Домашниот тим победил со 23-22 по 56 пенали со што е урнат претходниот рекорд...

Динамо ја совлада Ријека и ја заврши сезоната со двојна круна

Динамо Загреб на шампионската титула го придодаде и трофејот од Купот на Хрватска. На реваншот од финалето на Купот „модрите“ славеа на „Рујевица“ со 1:3 и со тоа го освоија трофејот во Купот што е нивен 17-та во историјата...

Севиља му понудила тригодишен договор на Сари

Севиља пикирала италијански тренер за наредната сезона. Јасно е дека Кике Санчез Флорес ќе си замине по одигрувањето на последното коло во Ла Лига, па андалузискиот клуб и неколкукратен освојувач на Лига Европа ќе бара нов тренер. Според шпанските медиуми,...

Што ли се спрема? Нов состанок меѓу Барселона и Ханси Флик!

Никогаш не е здодевно во Барселона. Имено денеска медиумите во Каталонија, откриваат дека се одржал состанок и тоа во Лондон меѓу спортскиот директор на клубот, Деко и германскиот стратег Ханси Флик. Ова е нов состанок откако пред еден месец...

Ерик Тен Хаг добива отказ, Покетино на клупата на Манчестер Јунајтед?!

Без разлика што ќе направи во финалето во ФА Купот, каде Манчестер Јунајтед игра против Манчестер Сити, Ерик Тен Хаг ќе добие отказ од страна на раководството на Јунајтед. Ова денеска го пишуваат медиумите на Островот, а исто така го...

УЕФА со одлука: “Пушкаш Арената“ во Будимпешта ќе биде домаќин на финалето 2026 во...

Денеска во Даблин, во пресрет на финалето во ЛЕ, Извршниот комитет на УЕФА се состана и одлучи за тоа кои градови и стадиони ќе бидат домаќини на финалните мечеви во ЛШ во 2026 и 2027 година. За во 2026 одлуката...

Готово е: Тиаго Мота е новиот тренер на Јувентус, ќе потпише на три години!

Откако Јуве му врачи отказ на Макс Алегри, денеска се потврдуваат најавите дека негов наследник ќе биде Тиго Мота. Стратегот кој оваа сезона со Болоња правеше чуда во Серија А. Оваа вест ја потвдруваат медиумите во Италија, кои нагласуваат дека...

Модриќ и во следната сезона ќе игра за Реал, ама за помала плата!

Како што денеска објавува „Марка“, се чини дека заврши сагата околу тоа каде ќе ја продолжи својата кариера Лука Модриќ. Иако се чека само официјална потврда, сепак Хрватот и во следната сезона ќе игра во “белиот“ дрес на Реал...

ЛЕ финале: Аталанта против чудото од Леверкузен!

Вечерва во 21 часот во Даблин се игра финалето во УЕФА Лигата на Европа. Се среќаваат Аталанта и Баер Леверкузен, тоа се две екипи кои во сезоната 2023/24 покажаа најмногу во ова натпреварување и заслужено ќе бијат битка за...

Копа Америка воведе дополнителна замена за посебни ситуации

Претставниците на Копа Америка следниот месец ќе имаат можност за дополнителни замени во случај некој играч да добие потрес на мозокот или сомнителна повреда на главата, соопшти во вторникот КОНМЕБОЛ. Промената на правилата ќе важи и за другите турнири што...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести