Дома Ракомет Куп на Македонија

Куп на Македонија

Познати и полуфиналистките на женскиот Куп на Македонија

Викендов се одиграа четртфиналните групи од Купот на Македонија во ракомет во двете конкуренции, па откако ги добивме сите учесници на машкиот финален турнир, познати се и четирите тима кои ќе се борат за куп-трофејот кај дамите. Во вчерашните викенд...

Алкалоид го победи Бутел за место на Ф4 турнирот од Купот

Ракометарите на Алкалоид се последниот патник на завршниот турнир од ракометниот Куп на Македонија. Во последното финале од групната фаза, вечерва ракометарите на Алкалоид славеа во скопското дерби против екипата на Бутел со 23:20. Ракометарите на Бутел одиграа одлично прво...

Вардар лесно се справи со Голден Арт и потврди место на Ф4 во Купот

Сосема очекувано, ракометарите на Вардар 1961 се третиот учесник на Ф4 турнирот од ракометниот Куп на Македонија. Во финалето во групата во Скопје, Вардар денеска високо и убедливо го совлада Голден Арт со 32:23 и си го потврди местото...

Куп на Македонија: Пелистер и Тиквеш ги заверија билетите за завршницата

Два тима се пласираа на фајнл-фор завршницата во Купот на Македонија, додека останатите два патници ќе бидат познати во текот на утрешниот ден. Први до место во полуфиналето стигнаа Пелистер и Тиквеш. Во дерби мечот од групата 4, Пелистер благодарение...

Голден Арт го изненади Пролет во Купот на Македонија

Ракометарите на Голден Арт направија изненадување победувајќи го Т. Пролет во мечот од завршната рунда во групите од Купот на Македонија. Голден Арт направи изнандување откако убедливо го доби мечот со 32:22, и тоа благодарение на одличната игра во...

Познати домаќините на последната рунда од Купот на Македонија

Пред двете последни кола од првиот дел на плеј-оф и плеј-аут шампионатот ќе се одиграат и натпреварите во ракометниот Куп на Македонија. Групите што ќе ги дадат четирите учесници на Ф4 турнирот ќе се одиграат на 22 и 23...

Куп на Македонија: Познати се групите и во женска конкуренција!

Денеска во просториите на РФМ без влечени и групите во Купот на Македонија во женска конкуренција. Вкупно 14 екипи беа поделени во четири групи, по четири екипи две групи и по три екипи во две групи. Ракометарките на Ѓорче Петров...

Куп на Македонија: Бранителот на пехарот Вардар доби лесна задача во групната фаза!

Во просториите на РФМ денеска беа извлечени четирите групите за Купот на Македонија. Бранителот на пехарот Вардар се најде во групата 2, заедно со Пролет, Голден Арт и Радовиш. Се игра според системот 1-4 и 2-3, а победникот од групите...

Македонските ракометарки го поправија впечатокот, но повторно загубија од Шпанија!

Македонската женска ракометна репрезентација и на втората средба против Шпанија беше поразена, овој пат на гостински терен со 24-20 во меч од четвртото коло во квалификациите за ЕП 2024 година. И покрај ова, „црвено-жолтите“ останаа на второто место на...

Куп на Македонија: Скопје едвај преживеа против Металург РА

Денеска се одиграа уште три нова мечеви за пласман во групната фаза во Купот на Македонија. Фавортите Вардар Неготино, ГРК Охрид и Скопје 2020 се најдоа во следната фаза. Најдраматично беше на дуелот во Автокоманда каде Металург РА испушти шанса...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести