СП

Живко Мукаетов им посака добредојде на земјите учеснички на Мундијалот

Од денеска до 30. јуни, Скопје ќе биде во центарот на вниманието. Благодарение на РФМ нашиот главен град повторно е домаќин на Светско првенство, овој пат јуниорско во женска конкуренција. Вкупно 116 натпревари ќе се одиграат во следните денови. Пред...

Стартуваше Мундијалското „лудило“ во Скопје: Македонија отвара против САД

Денеска и официјално стартуваше Светското јуниорско женско првенство во Скопје. РФМ е домаќин на 32 репрезентации, а ќе се одиграат 116 натпревари и тоа во три сали: „Борис Трајковски“ и двете сали во „Јане Сандански“. На првите средби Јужна Кореја...

Еден ден до стартот на СП, салите се „скоцкани“ според сите стандарди (ФОТО)

Ракометната федерација на Македонија во периодот од 19 до 30 јуни ќе биде домаќин на 24-тото Светско јуниорско првенство во женска конкуренција. Ова ќе биде вториот мундијал за ракометарки до 20 години на кој ќе учествуваат 32 репрезентации. Сали-домаќини на...

Почна продажбата на билети за СП 2025: Дневна карта за Македонија 50 евра!

Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) во координација со другите два организатори на СП 2025 и со Светската ракометна федерација денеска ги пушти во продажба билетите за натпреварите од Светското првенство што ќе се играат во Вараждин, Пореч и групата од...

Првиот противник на СП: Македонија може да биде многу незгоден противник!

Македонската ракометна репрезентација против Унгарија, Холандија и Гвинеја ќе се сретне во групната фаза на Светското првенство 2025 година. Наш прв противник во Вараждин ќе биде селекцијата на Унгарија, а од таборот на оваа земја селекторот, Чема Родригез ги...

Како да направите дефанзивецот да исчезне – прашајте го Марко Митев (ВИДЕО)

Во Загреб се одржа ждрепката за Светското првенство 2025 година кое ќе се одржи во Хрватска, Данска и Норвешка. Македонија ќе игра против Унгарија, Холандија и Гвинеја, домаќин на нашата група Д ќе биде Вараждин. До деветтиот Мундијал нашите ракометари...

Хрватите не нè одбраа, одиме во ждрепката за групите на СП 2025

Хрватите се одлучија да не ја повлечат Македонија во група, што значи дека нашата ракометната репрезентација ќе оди во ждрепката за следното СП 2025. Организаторите Норвешка, Данска и пред сè Хрватска, ја изоставија нашата репрезентација при распределбата во групите. Очекувањата...

Доживеаја фијаско во баражот, сега бараат вајлд карта за Мундијалот на кој ќе игра...

Бараж натпреварите за пласман на Светското првенство 2025 година донесоа интересни битки и пресврти. Кога сме кај неверојатните резултати, на прво место е Македонија, зошто на домашен терен ја анулираше нагативата од седум гола, и веќе на реваншот во...

Падна првата оставка по неуспешните бараж дуели за СП

Бараж натпреварите за дел од селекциите кои ги гледаме редовно на големите натпреварувања завршија кобно. На Светското првенство 2025 година кое ќе се одржи во Хрватска, Данска и Норвешка, билет не успеаја да заверат Црна Гора и Србија. Црногорците не...

Ракометарите на Фарските Острови се уште не полетале за Скопје

На скоро 24 часа до одигрувањето на реванш бараж мечот меѓу Македонија и Фарските Острови во трката за место на Светското првенство 2025 година, останува отворено прашањето дали утре од 19 часот во СЦ „Борис Трајковски“ воопшто ќе се...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести