НБА

Јокиќ, Дончиќ и уште едно име во тесниот избор за МВП признанието!

Никола Јокиќ (Денвер), Лука Дончиќ (Далас) и Шеј Гилџес-Александер (Оклахома) се тројцата кандидати за освојување на МВП титулата во НБА-лига за регуларниот дел од сезоната. Ако Јокиќ стигне го МВП наградата ќе стане деветти играч во историјата со три или...

Дончиќ и Далас без решение за Клиперси (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс рутински и убедливо го победи Далас со 109:97 во првиот натпревар од плеј-оф серијата од првото коло. Иако најдобриот играч Кавaj Ленард не настапи за домашниот тим поради повреда, Клиперс без проблем го реши „мекиот“ Далас. Џејмс...

Никола Јокиќ ги уништи Лејкерси (ВИДЕО)

Денвер Нагетс поведоа со 1-0 против Лос Анџелес Лејкерс во првото коло од плејофот на Западната конференција на НБА, откако славеше со 114-103. Никола Јокиќ беше незапирлив. Гостите од Лос Анџелес одлично влегоа во овој натпревар. Резултатот го контролираа во...

Леброн за Јокиќ: Тој е еден од најдобрите во историјата!

Во пресрет на првиот меч од 1/8 финалето од плеј – офот во НБА на западот меѓу Денвер и ЛА Лејкерс, се игра утре рано наутро во 02.30 часот во Денвер, сите очи се вперени во Никола Јокиќ и...

Пополнети се последните две места во плеј-офот во НБА!

Мајами и Њу Орлеанс се двете последни екипи кои се пласираа во плеј – офот во НБА. Мајами во доигрувањето го совлада тимот на Чикаго на истокот, со 112:91, додека Њу Орлеанс славеше против Сакраменто со 105:98. Мајами на свој...

Ембид и ветеран ја спасија Филаделија и ја одведоа во плеј-офот (ВИДЕО)

Филаделфија по драма го победи Мајами Хит со 105:104 и се зацврстија на седмата позиција во плеј-офот. Од друга страна, Чикаго Булс беа подобри од Атланта Хокс (131:116). Со тоа Хоукс беа елиминирани, додека Булс и Хит ќе одиграат...

Американците го потврдија „Дрим Тимот“ за Париз

Кошаркарската асоцијација на САД го објави списокот на играчи кои ќе учествуваат на претстојните Олимписки игри во Париз. Американските медиуми претходно го објавија списокот на играчи, а од Федерацијата денеска само ги потврдија тие наводи. На олимпискиот турнир во дресот...

НБА плеј-оф: Леброн си закажа дуел со Јокиќ, Голден Стејт доживеа болна елиминација!

Денвер против ЛА Лејкерс или Јокиќ против Леброн. Ова ќе биде еден од дуелите во првата рунда во годинашниот плеј – оф во НБА на западот. Имено утринава Лејкерси во доигрувањето славеа против тимот на Њу Орлеанс со 110:106. Леброн...

Некогашниот прв пик на НБА драфтот на 36 години оди во пензија

Некогаш големата ѕвезда на НБА лигата, Блејк Грифин, реши да се пензионира на 36 години. Грифин играше како крилен центар и е во НБА од 2009 година. Тој беше избран за прв пик на драфтот, а ги носеше дресовите...

Лука Дончиќ е најмладиот број еден стрелец во последните 12 години во НБА-лига

Ѕвездата на Далас Маверикс, Лука Дончиќ ја доби наградата за најдобар стрелец во НБА во сезоната 2023/24, објавено е на официјалната веб-страница на натпреварувањето. Словенецот игра феноменална сезона и токму затоа е во потесниот круг за МВП признанието. Дончиќ имаше просек...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести