Дома Ракомет Репрезентација

Репрезентација

Фарски Острови ќе имаат поддршка во Скопје!

Македонската машка ракометна репрезентација наскоро ќе ги започне мини-подготовките за бараж дуелот со Фарски Острови вреден пласман на Светското првенство 2025 година. Првата средба се игра на 8. мај во Торшавн, во сала која има капацитет 1.700 места. Половина и...

Познат е возниот ред на ЕП 2024: Македонските ракометарки отвараат против Шведска!

Македонската женска ракометна репрезентација на Европското првенство 2024 година ќе игра против Шведска, домаќинот Унгарија и Турција. Градот кој ќе биде домаќин на оваа група е Дебрецин, поточно Фокс Арената. Македонија првиот меч го игра против Шведска на 28. ноември,...

Дебрецин како судбина: Ракометарките против Шведска, Унгарија и Турција на ЕП

Македонската женска ракометна репрезентација ги дозна противниците на Европското првенство 2024 година кое ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија (28. ноември до 15 декември). „Црвено-жолтите“ се најдоа во групата А, а ќе играат против домаќинот Унгарија, Шведска...

Во Виена ќе биде исцртан евро-патот на македонските ракомерки!

Македонската женска ракометна репрезентација денеска (18 часот) во Виена ќе ги добие противниците во групната фаза за Европското првенство 2024 година кое ќе се одржи во три земји. Австрија, Унгарија и Швајцарија ќе бидат домаќини на овој шампионат. Пред ждрепката...

РФМ ги пушти во продажба билетите за баражот со Ф. Острови! (ФОТО)

Како што информираат од страна на РФМ, од денеска се во продажба билетите за бараж мечот за пласман на СП 2025, против Ф. Острови. Меч кој се игра на 12 мај со почеток од 19 часот во СЦ “Борис...

Утре Македонија ги дознава противниците за јуниорското СП

Утре во Франција ќе се одржи ждрепката за Јуниорското СП што од 19 јуни ќе се игра во Македонија. Нашиот тим се наоѓа во вториот шешир што значи дека ќе добиеме по еден противник од првиот, вториот и четвртиот шешир. Недостасува...

Македонските ракометарки од третиот шешир ќе ја чекаат ждрепката за ЕП 2024

Македонската женска ракометна репрезентација е пред седмото учество на Европските првенства. Нашите девојки ќе бидат дел од еврошампионатот кој ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија. Вчера беше комплетиран списокот од 24 репрезентации, кои ќе бидат поделени во шест...

Андреа во прегратките на нејзиниот татко Гоце Седлоски (ФОТО)

Андреа Седлоска со шест гола беше прв стрелец во убедливата победа над Литванија од 34-24 во последниот квалификациски меч за пласман на Европското првенство 2024 година. Македонската репрезентативка по завршување на мечот, првите честитки за големиот успех дојдоа од нејзиниот...

Мукаетов, безрезервно веруваше во ракометарките: Со срце за Македонија!

Македонската женска ракометна репрезентација со победа го потврди пласманот на Европското првенство кое оваа година ќе се одржи во Австрија, Унгарија и Швајцарија. На последната квалификациска средба нашите девојки славеа против Литванија со 34-24. Женскиот национален тим после 12 години...

Грчевски: Многу добро се работи со девојките, а напредокот е видлив

Македонската женска ракометна репрезентација победнички го затвори квалификацискиот циклус, на последниот меч ја совлада Литванија со 34-24. Иако нашите девојки претходно го обезбедија местото на Европското првенство, сепак со стил го завршија овој циклус. За нашиот национален тим ова...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести