Дома Фудбал Футсал

Футсал

КМФ Форца 2015 е освојувач на Купот на Македонија во футсал

Форца 2015 е освојувач на Купот на Македонија во футсал, по издвојуваната победа над тимот на Клими од Кавадарци, на финалниот натпревар одигран во спортскиот центар Гемиџии во Велес. Екипата на Форца 2015 во еден интересен натпревар успеа да слави...

Футсал финалето во Купот ќе се одигра во Велес

Футсал екипита на Клими и Форца 2015 ќе се борат за трофејот во рамките на Купот на Македонија. Финалната пресметка помеѓу Клими и Форца 2015 ќе биде одиграна на 21. април во недела. Домаќин на финалниот натпревар ќе биде градот Велес,...

Ферид Агуши назначен за асистент во стручниот штаб на футсал репрезентацијата

За асистент селектор на А македонската футсал репрезентација е именуван Ферид Агуши. Поранешниот репрезентативец на Македонија и актуелен тренер на футсал тимот Приштина 01 ќе му биде помошник на селекторот Васко Скендеровски. „За мене е голема привилегија да бидам дел...

Футсал репрезентацијата на Македонија до 19 години поразена од Словенија на „Истра куп“

Младата македонска футсал репрезентација до 19 години во еден интересен и возбудлив натпревар забележа минимален пораз од селекцијата на Словенија со 3:2 во рамките на групата Б од силниот меѓународен турнир „Истра Куп 2024", кој се одржува во Умаг, Хрватска. Нашите футсал...

Футсал репрезентацијата на Македонија до 19 на меѓународен турнир „Истра Куп 2024″

Младата македонска футсал репрезентација на Македонија во периодот од 1. до 7. април ќе земе учество на силниот меѓународен турнир „Истра Куп 2024", кој ќе се одржи во Умаг, Хрватска. Нашите млади футсал играчи се наоѓаат во групата Б заедно...

„Залутан лик во спортот ни ја заклучи салата, ни рекоа – и Меси да...

Наместо футсал дерби, заклучена сала. Тоа беше реакцијата на КМФ Железарец кој требаше, а не го одигра дерби мечот со КМФ Форца. Тие велат дека некој директор им ја заклучил салата „Антон Димитров“ во Бутел. „Џабе припреми, џабе тренинзи, џабе...

Како во времето на Џаро: Битка за титула во Македонија со 75:1 и 2:64

Во рубриката „Ова го има само кај нас“, или пак “Македонска работа“ дефинитивно оди и следниот пример кој директно дава одговор на вечното прашање кое ни се провлекува со децении кога станува збор за спортот во Македонија. „Зошто не...

Македонија остана без место во главните квалификации за СП во футсал

Футсал репрезентацијата на Македонија одигра добри квалификации меѓутоа недоволно за пласман во баражот за главните квалификации за Светското првенство. Победата над Шведска на домашен терен го крена мотивот, а ни беше потребно вечерва Италија како фаворит да ги совлада...

Футсал репрезентацијата ја совлада Шведска, па ќе го чека последното коло за второ место...

Нашата футсал репрезентација вечерва славеше со 3:1 против Шведска и и се реваншираше за поразот на гостински терен од 5:2. Во четвртиот настап во квалификациите, момците на Васко Скендеровски дојдоа до голема победа, со кој ги задржуваат шансите за...

ФОТО ВЕСТ: Лидерот на опозицијата, градоначалници, спортисти како поддршка за футсал репрезентацијата

Политичари, градоначалници, спортисти... Македонската футсал репрезентација денеска привлече интерес и кај пошироката јавност. Во салата во СЦ „Јане Сандански“ за време на мечот со Шведска на трибините беа забележани лидерот на парламентарната опозиција, Христијан Мицковски, градоначалникот на Гази Баба,...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести