СП

ОФИЦИЈАЛНО: Итудис не е повеќе селектор на Грција

Димитрис Итудис не е повеќе селектор на Грција откако кошаркарската Федерација ја прифати неговата оставка една година пред истекот од договорот. Итудис, кој паралелно е и тренер на Фенербахче, а Грција ќе квалификации за Олимписките игри со што се...

Пешиќ ќе замине од клупата на Србија по ЛОИ во Париз 2024

Селекторот на српската кошаркарска репрезентација, Светислав Пешиќ потврди дека ќе остане на кормилото на Србија само до ЛОИ во Париз 2024. Пешиќ со 74 години освои речиси се што може да освои еден европски кошаркарски тренер. Тој има две злата...

Германците пречекани од 1.000 фанови во Франкфурт (ФОТО)

За разлика од Србија каде беше организиран величенствен дочек на кошаркарската и баскет репрезентација, како и Новак Ѓокоиќ, во Германија сликата е поинаква. Светскиот првак беше дочекан во Франкфурт, но во една скромна атмосфера. Според германските медиуми околу 1.000 навивачи...

И Симаниќ се врати дома заедно со останатите “сребрени“ кошаркари на Србија!

Убаво фото кое на своите социјални мрежи го прикажа Кошаркарскиот сојуз на Србија. Имено заедно со останатите кошаркари на Србија, кои го освоија среброто на СП, се врати и болниот Бориша Симаниќ, кој според насмевката седнат до селекторот Светислав...

Леброн ќе ги предводи САД на ЛОИ во Париз 2024!?

Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс, ќе игра за САД на Олимписките игри во Париз следната година. Како што пренесува „Атлетик“, Џејмс ќе го предводи тимот на Соединетите Американски Држави на Игрите во Франција, а во него се очекува...

Капитенот на Србија кон судиите: “Да ти е*ам мајката….“!

Германија ја победи Србија во финалето на СП и со тоа дојде до своите прво злато во историјата на мундијалите. Факт е дека Србија не одигра како што се очекуваше, посебно не капитенот Богдан Богдановиќ, но исто така факт...

Шрудер: Срамота е што ниту една германска телевизија да не ги пренесуваше нашите натпревари

Германскиот плејмејкер Денис Шрудер кој го доби признанието за најкорисен кошаркар на Мундобаскетот 2023, се пожали дека е неверојатно што ниту еден меч на репрезентацијата (освен финалето) не беше пренесуван во Германија. „Ова го чекавме долго време. За репрезентацијата играм...

Шрудер е МВП на Мундијалот, позната е и идеалната петорка! (ФОТО)

Се чекаше да заврши финалето па да се избере и најдобриот кошаркар, односно МВП на Мундијалот. И сосема очекувано и оправдано таа титула отиде кај Денис Шрудер, репрезентативецот на Германија кој беше најзаслужен за првата и историска титула за...

Златото за Германија: Србија на колена…Шрудер и другарите се светски прваци, првпат во историјата!

  Германија е светски првак во кошарка, првпат во историјата. Шрудер и другарите ја совладаа Србија во финалето на СП со 83:77. Сосема заслужено, Германија беше подобра, посебно во третата четвртина кога беше фантастична. Инаку ова е германска прфекција, на целиот...

Канаѓаните победници во „трилерот“ со САД и го освоија третото место на Мундобаскетот

Репрезентацијата на Канада ги освои бронзените медали на Мундобаскетот по победата над соседот САД во малото финале со 127:118.  Канаѓаните одиграа одлична партија, посебно блескаше Дилан Брукс во првото полувреме кој реализираше дури 21 поен и две асистенции. На...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести