Дома Кошарка БИБЛ лига

БИБЛ лига

Баскет Кам го освои второто место на балканската премиера

Кошаркарките на Баскет Кам не успеаја да стигнат до првото место на премиерниот турнир од новоформираната женска Балканска лига. Во финалниот натпревар на турнирот во Требиње, екипата од Македонска Каменица загуби од домаќинот Леотар, со минимални (83:81). Победникот беше решен...

Македонските арбитри со главни задачи: Павлов главен судија на битката за бронза, Феревски ќе...

Александер Павлов и Алија Феревски се двајцата македонски претставници на фајнл-фор завршницата во БИБЛ-лига која се одржува во Стара Загора. И двајцата се докажани арбитри надвор од Македонија, па токму затоа тие ќе имаат главни задачи во последните два натпревари....

Павлов и Феревски ќе ја делат правдата на завршниот турнир во БИБЛ!

Нашите судии со знакот на ФИБА, Александер Павлов и Алија Феревски добија едно убаво признание. Да бидат дел од судискиот кадар на претстојниот завршен турнир на кој ќе биде промовиран новиот шампион во БИБЛ лигата. Нашите интернациналци се дел од...

БИБЛ: ТФТ декласиран на гостувањето кај Балкан!

ТФТ попладнево во меч БИБЛ лигата на гостувањето кај бугарскиот Балкан доживеа катастрофален пораз со 104-53. Сепак треба да се каже дека нашиот тим на ова гостување играше со комбиниран состав, ако се знае дека немаше никакви шанси да...

ТФТ добро се држеше, но загуби од Макаби Хаифа

Кошаркарите на ТФТ го претрпеа третиот пораз во втората фаза од БИБЛ лигата откако вечерва загубија на гостувањето во Израен на пресметкат со Макаби Хаифа со 91:85. Скопскиот состав одлично се држеше се до завршницата на дуелот, кога Израелците направија...

БИБЛ:ТФТ останува на “нула“, Макаби Хаифа ја потврди фаворитската улога

Кошаркарите на ТФТ ќе мора да почекаат на првиот триумф во вториот дел од сезоната во БИБЛ лигата. Вечерва имаа одлична прва четвртина, „тенок“ минус (од два поени) на полувремето, но не успеаја да му се спротивстават на поквалитетниот...

ТФТ немоќен против Балкан во втората фаза на БИБЛ

Екипата на ТФТ не успеа да ја забележи првата победа во втората фаза од БИБЛ лигата откако денеска во СРЦ „Кале“ доживеа пораз од бугарски Балкан од Ботевград со 82:97. ТФТ добро се држеше во првата четвртина, но втората доживеа...

ТФТ успеа да го победи Берое и се пласира во следната рунда на БИБЛ

Македонскиот тим ТФТ ќе игра во следната фаза на БИБЛ лигата откако успеа да го освои четвртото место во групата Б. Тимот од Тафталиџе денеска во последното коло го совлада бугарскиот Берое со 95:88 со што е единствениот македонски...

Академија ФМП со победа го заврши настапот во БИБЛ-лига

Академија ФМП со ја заврши дебитанската сезона во балканското друштво. Тимот од Кисела Вода на домашен терен ги одмери силите со Балкан, го совлада со 77-75 за втора победа во БИБЛ-лигата. Избраниците на Александар Петровиќ до триумфот дојдоа благодарение...

ТФТ за малку не успеа да го победи Ирони, шансата ќе ја бара против...

Кошаркарите на ТФТ Скопје загубија од израелскиот Ирони Нахарија со 66:67 во БИБЛ лигата. Ова беше претпоследниот меч од регуларниот дел од Лигата, а ТФТ испушти шанса во последниот напад да оствари победа која ќе ги однесеше во наредната...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести